Özel Gün Önerileri

Sevgililer Günü Nereden Çıkmıştır


Sevgililer Günü: Kalbimizi Isıtan Bir Kutlama

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat’ta çiftlerin romantizm dolu anlar yaşadığı, sevgi ve aşk dolu bir kutlama olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bu özel gün nereden çıkmıştır? Sevgililer Günü’nün hikayesi nedir? Bu özel günün kökenleri ve geçmişi hakkında pek çok farklı hikaye bulunuyor. Biz de bu yazımızda sevgililer günü hakkında merak edilen tüm detayları derledik. Keyifli okumalar!

Sevgililer Günü Nereden Çıkmıştır

Sevgililer günü nereden çıkmıştır? Sevgililer günü, 14 Şubat tarihinde kutlanan ve çoğunlukla sevgililer arasındaki aşkı ve romantizmi kutladığımız özel bir gündür. Ancak, bu günün kökeni hakkında pek fazla bilgiye sahip olmayabiliriz.

Sevgililer günü hikayesi, Roma İmparatorluğu’nda yaşayan Aziz Valentine’in hikayesiyle ilgili olduğuna inanılır. Aziz Valentine, Roma’nın Hristiyan olmayan imparatoru tarafından askere alınan genç nişanlıların evlenmesine izin veren gizli düğün törenleri düzenlemesiyle tanınmaktadır.

Aziz Valentine’nin 14 Şubat tarihinde idam edildiğine inanılır ve zamanla bu tarih, aşıkların günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Günümüzde, sevgililer gününün hikayesi her ne kadar net olmasa da çoğunlukla aşk, romantizm ve sevgi temalı bir gün olarak kutlanmaktadır.

Sevgililer Gününün Hikayesi

Sevgililer Gününün Hikayesi

Sevgililer Günü, çoğu kişi tarafından “Ticari bir gün” olarak nitelendirilse de aslında tarihi oldukça eski bir güne dayanmaktadır. Sevgililer Günü, Roma İmparatorluğu’na uzanmaktadır. Bir rivayete göre, Sevgililer Günü’nün kökeni, Roma İmparatorluğu’na dayanmaktadır.

Diğer bir hikaye ise, 14 Şubat’ın Aziz Valentine adında bir rahibin anısına kutlandığına dairdir. Aziz Valentine, Roma İmparatoru Claudius Gothicus döneminde yaşamış ve Roma’da imparatorluğun yasaklamasına rağmen gizlice genç çiftleri evlendirmiştir. Bu nedenle Sevgililer Günü, Aziz Valentine’in anısına kutlandığı söylenmektedir.

Sevgililer Günü’nün Kökeni
Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan bir geleneğe dayanır.
Aziz Valentine’in genç çiftleri gizlice evlendirdiği söylenen bir hikaye bulunmaktadır.

Sevgililer Günü Hikayesi

Sevgililer Günü Hikayesi

Sevgililer Günü’nün kökeni hakkında birçok farklı teori ve hikaye bulunmaktadır. Ancak genellikle Roma İmparatorluğu’na kadar dayandığına inanılmaktadır. Bu özel günün tarihçesi birçok farklı kültür ve gelenekten etkilenmiştir.

Bu özel günün kökeni hakkında en yaygın teorilerden biri, Roma döneminde düzenlenen Lupercalia festivaliyle ilişkilidir. Lupercalia, çiftleri eşleştirme ve kutsama fikriyle kutlanan bir festivaldi. Bu festival sırasında gençler, bir kutuya atılan isimleri birbiriyle eşleştirerek sevgili olurlardı.

Claudius’un askerlerin evlenmesine karşı tutumu ve birlikteliklerin engellenmesi de
eklenince Aziz Valentine’in idam edildiği gün, M.S. 496’da Papa Gelasius tarafından
Aziz Valentine Günü, Valentine’s Day veya Sevgililer Günü olarak ilan edilmiş.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu yazıda Sevgililer Günü’nün kökenlerine dair pek çok hikaye bulunuyormuş. Benim aklıma takılan bir soru var: Acaba Sevgililer Günü sadece romantizmi mi kutluyor, yoksa farklı anlamları da var mı? Konuyla ilgili detayları merak ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu