Kozmetik & Güzellik

Kolajen Tip 1 Kolajen, Tip 2 Kolajen, Tip 3 Kolajen

Kaç Tür Kolajen Vardır?

Aslında var olan kolajenlerin sayısı konusunda bazı tartışmalar var. Bazı bilim adamları 16 tane olduğuna inanırken diğerleri 28 tane olduğunu iddia ediyorlar. Takviyeler ve beslenme dünyasında 5 ana kolajen türü vardır (I, II, III, V, X), bunlardan 3’ü en iyi bilinmektedir. Tipik olarak etikette kolajen türleri tanımlandığında Romen rakamlarıyla listelenir.

Tip 1 kolajen nedir?

Tip 1 kolajen vücutta en yaygın olanıdır ve saça, cilde, tırnaklara, tendonlara, bağlara, kan damarlarına, gözlere, organlara, kıkırdaklara, kemiklere ve diğer bağ dokularına yapı sağlamaktan sorumludur. Özellikle ciltte bol miktarda bulunur ve elastin ile birlikte cildi esnek, dolgun, esnek ve genel olarak genç tutan bir “iskele yapısı” rolünü oynar. Takviye olarak tip 1 kolajen sığır, domuz, yumurta kabuğu zarı ve deniz kaynaklarından gelir.

Bu çalışma, hidrolize kolajeni 90 gün boyunca tüketmenin, kırışıklıkları azalttığı ve cildin elastikiyetini ve nemlenmesini desteklediği için cilt yaşlanmasını azaltmada etkili olduğunu buldu.

Tip 2 kolajen nedir?

Tip 1 ve 3’ün aksine tip 2 daha lokalizedir. Yetişkinlerde tip 2 kolajen, eklem yüzeylerindeki hiyalin kıkırdakların ana yapısal bileşenidir ve aynı zamanda intervertebral  (komşu iki omurga kemiği arasındaki boşluk ) diskin pulposus çekirdeği ve gözün retinası, sklerası ve merceği gibi diğer dokularda da bulunur. . Tavuk kıkırdağı tip 2 kolajen bakımından son derece yüksektir. Takviyelerde tip 2 kolajen genellikle sığır veya tavuk kaynaklarından elde edilir.

Tip 3 kolajen nedir?

Tip 3 kolajen kan damarlarının, rahim ve bağırsağın yapısal bir bileşenidir. Tip 1 kolajen fibril oluşumunu düzenler ve kemik iliği gibi retiküler liflerde bulunabilir. Takviyelerde tip 3 kolajen sığır ve deniz kaynaklarından gelir.

“Genel olarak tip 1 ve 3 vücutta en yaygın olanlardır ve cilt sağlığına en fazla faydayı sağlarlar.”

Bunları Bir Araya Getirebilir misiniz?

Bir kolajen türünün diğeriyle emiliminde rekabet olduğuna dair bir kanıt bulunmadığından, kolajen takviyelerini birlikte almak tamamen güvenlidir. Her gün birden fazla kolajen takviyesi alıyorsanız, en iyi sonuçları elde etmek için bunları tutarlı bir şekilde almanız önerilir.

Alınacak En İyi Tür Hangisidir?

Alabileceğiniz çok sayıda kolajen vardır ancak tip 1, 2 ve 3 en çok bilinen ve aynı zamanda vücutta en verimli olanlardır. Her birinin farklı bir rolü vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınız için en iyi kolajen takviyesini seçerken aralarındaki farkı bilmek çok önemlidir.

Tip I kolajen vücutta en yaygın olanıdır ve cilde, tendonlara, kemiklere, bağlara ve diğer bağ dokularına yapı sağlar. Özellikle cildin dolgun, elastik ve genç görünmesini sağlamaktan sorumlu olduğu bölgede bol miktarda bulunur.

Tip 2 kolajen kaburga, burun, gırtlak ve trakeadaki kıkırdakta bulunabilir. Ayrıca birçok eklem yüzeyindeki kıkırdakta da bulunur. Eklem sağlığını desteklerken cilde çok faydalı olduğu gösterilmemiştir.

Tip 3 kolajen ciltte, bağlarda, kan damarlarında ve eklemlerde tip 1 kolajenle birlikte çalışır. Aynı zamanda cilt sağlığını ve elastikiyetini de destekler.

Genel olarak tip 1 ve 3 vücutta en yaygın olanlardır ve cilt sağlığına en fazla faydayı sağlarlar. Tip 2 eklem sağlığına en fazla faydayı sağlayacaktır. Ama seçim sizin. Akılda tutulması gereken en önemli şey vücudunuzdaki belirli bir bölgeye kolajen gönderemeyeceğinizdir. Bir kez yutulduktan sonra vücudunuz onu buna göre dağıtır. Takviyeleri seçerken sağlık uzmanınıza danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Kolajen vücutta en çok bulunan proteindir. Sağlıklı kemikler, dişler, eklemler, bağlar ve cilt (diğer şeylerin yanı sıra) için gereklidir. Cildinizi pürüzsüz, dolgun, elastik ve genç yapan sihirdir. Çoğu şey gibi o da yaşla birlikte azalmaya başlar. Güneşe maruz kalma, sigara içme, aşırı alkol tüketimi, stres ve hareketsiz yaşam tarzı gibi yaşam tarzı seçimlerinin tümü süreci hızlandırır. İyi haber şu ki kolajen takviyeleri yardımcı olabilir. Bunları kullanacaksanız başlamadan önce profesyonellerden tüm gerçekleri öğrenin. Ve C vitamininin kolajen sentezindeki önemini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu